1934 - 1967

1934


599 Belmont Avenue
Dom rodzinny Leonarda Cohena

   21 września o godzinie 6:45 w szpitalu Royal Victoria w Westmount (dzielnica Montrealu) urodził się Leonard Norman Cohen. Zgodnie z rodzinną  tradycją  otrzymał imię na literę L (pradziadek - Lazarus, dziadek -  Lyon, brat ojca - Lawrance). Drugie imię - Norman, to zanglicyzowana forma imienia Nehemiasza - odnowiciela jerozolimskich murów.

1937

15 sierpnia zmarł Lyon Cohen - dziadek Leonarda, założyciel rodzinnej firmy "Freedman Company".
 

Lyon Cohen - urodził się 11 maja 1868 roku w miejscowości Budwitcher na Litwie, najstarszy syn Lazarusa (który przybył do Kanady z Litwy w 1869 roku). W 1891 roku poślubił Rachelę Friedman, z którą miał czworo dzieci: Nathana, Horace'a, Lawrence'a i Sylvię. Wraz z S. W. Jacobsem wydawał "The Jewish Times" - pierwszą żydowską gazetę w Kanadzie. W 1906 roku założył "Freedman Company" - firmę odzieżową. Był członkiem zarządu Instytutu Barona de Hirsch'a, a od 1908 roku dyrektorem tego instytutu. Od marca 1919 roku był przewodniczącym Narodowego Komitetu  Wykonawczego Kongresu Żydów Kanadyjskich. Także w 1919 roku założył Canadian Export Clothiers Ltd. i objął stanowisko prezesa.  W 1922 roku wybrano go przewodniczącym Rady Społeczności Żydowskiej Montrealu. W późniejszym okresie był przewodniczącym Stowarzyszenia Montrealskich Producentów Odzieży i dyrektorem Towarzystwa Ubezpieczeń Na Życie. To on wpajał Leonardowi przekonanie, że Żydom niezbędna jest znajomość własnej historii. Zmarł w 1937 roku w Montrealu.

 


Lyon Cohen - dziadek Leonarda
Lyon Cohen
(1868 - 1937)

1944

13 stycznia w Montrealu zmarł Nathan Bernard Cohen - ojciec Leonarda
 

Nathan Cohen - najstarszy syn Lyon'a. Urodził się 1 grudnia 1891 roku w Montrealu. Z wykształcenia inżynier. W 1927 roku poślubił Mashę Klinitzky - Kline, z którą miał dwoje dzieci: Esther i Leonarda. Wspólnie z bratem Horace'em prowadził The Freedman Company - rodzinną firmę odzieżową. Dzięki jego zamiłowaniu do filmowania życia rodzinnego możemy dzisiaj oglądać zdjęcia z wczesnego dzieciństwa Leonarda - wykorzystane między innymi w filmie "Ladis and Gentlemen ... Mr. Leonard Cohen". Zmarł 13 stycznia 1944 roku w Montrealu.


Nathan Cohen - ojciec Leonarda
Nathan Cohen
(1891 - 1944
)

1947

Leonard przystąpił do bar micwy.

1948

 Roslyn School
Roslyn School

  Leonard  kończy  szkołę  podstawową - Roslyn School i rozpoczyna naukę w szkole średniej  - Westmount High School  w Montrealu.

Westmount High School
Westmount High School

1949


   W lombardzie przy Craig Street w Montrealu kupuje gitarę i ... "odkrywa" poezję Federica Garcii Lorki.
 

1950

  
   W czasie wakacji jedzie jako wychowawca na Camp Sunshine - obóz dla żydowskich dzieci. Na tym obozie przyjaciel Alfie Magerman pokazał mu "Śpiewnik ludowy" ("The People's Songbook") . Zawierał on m.in. '"pieśni protestu", których poznanie miało swój wpływ na późniejszą twórczość Leonarda Cohena.
Masha Cohen - matka Leonarda - wychodzi po raz drugi za mąż. Ojczym nazywał się Harry Ostrow i był farmaceutą. 
Leonard Cohen poznaje Fredę Guttman - swoją pierwszą miłość.  Freda  -  17  letnia  studentka sztuk pięknych pojawia się w  wierszu "Mucha" ("The Fly") z tomiku "Porównajmy mitologie".
 

1951


Uniwersytet McGill
Uniwersytet McGill
 

  Zdaje maturę i rozpoczyna studia na Uniwersytecie McGill w Montrealu. Komponuje  swój  pierwszy utwór " Pieśń  o dwunastej" ("Twelve O'Clock Chant").

1952


 

   Działa aktywnie w uczelnianym Klubie Dyskusyjnym. Na pierwszym roku zdobywa Tarczę Boveya w kategorii "mowa publiczna". Na koniec roku otrzymuje Złotą Odznakę za sztukę dyskusji. 
   
W czasie wakacji razem z dwoma kolegami zakłada grupę country - and - western THE BUCKSKIN BOYS, która przygrywała na wiejskich zabawach,  w  liceach i podziemiach  kościołów wykonując przeboje pop i country.  W skład zespołu wchodzili: Terry Davis - bas, Leonard Cohen - gitara rytmiczna i Mike Doddman - harmonijka ustna. 


The Buckskin Boys
The Buckskin Boys

1953
 

  
   W nr 4 magazynu literackiego "CIV/n" po raz pierwszy opublikowano dwa  wiersze  Leonarda Cohena - "Wiersz na Halloween, żeby zachwycić moich młodszych  przyjaciół" ("An Halloween Poem To Delight My Younger Friends") oraz "Poemat prozą"  ("Poem En Prose").
 


1954
 

Wiersz "Wróble" ("The Sparrows") wygrywa konkurs literacki gazety  uniwersyteckiej "McGill Daily" i 7 grudnia zostaje opublikowany na tytułowej  stronie.

1955

  
W dniach od 28-31 lipca Leonard Cohen aktywnie uczestniczy w Konferencji Pisarzy Kanadyjskich, która odbyła się Queen's University w Kingston.
5 października Leonard Cohen kończy Uniwersytet McGill z tytułem B.A. (Bachelor of Arts). Leonard Cohen otrzymuje Mac Naughton Prize za kreatywność w pisaniu.
 

1956

 
   W maju ukazuje się pierwszy tomik poezji Cohena - "Porównajmy mitologie" (Let Us Compare Mythologies), Contact Press, Toronto 1956). Tomik zawiera wiersze napisane przez Leonarda między 15. a 20. rokiem życia.
Leonard Cohen rozpoczyna studia podyplomowe (prawo) na Uniwersytecie Columbia.
 

1957

Anne Sherman
z Anne Sherman


   
W kwietniu ukazał się pierwszy i ... ostatni numer  pisma  "The Phoenix"  stworzonego przez Cohena, w którym zamieszczono wiersze poetów uznanych, jak i debiutantów. 
 
W Nowym Yorku poznaje Anne Sherman, która później była pierwowzorem Shell z "Ulubionej gry" (1963). To jej dotyczą wiersze: "Do Anny siedzącej przy oknie" ("To Anne in the Window Seat") i "Dla Anny" ("For Anne").
  W lipcu kończy powieść "Balet trędowatych" ("A Ballet of Lepers") i wysyła rękopis do dwóch wydawnictw - powieść zostaje odrzucona.
   W USA wydano płytę nagraną w 1956 roku: "Sześciu montrealskich poetów" ("Six Montreal Poets"). Na pierwszej stronie tej płyty Leonard Cohen czyta 8 wierszy ze swojego debiutanckiego tomiku: "For Wilf and His House", "Beside The Shepherd", "Poem", "Lovers", "The Sparrows", "Warning, Les Vieux", "Elegy".
Cohen przerywa studia podyplomowe na Uniwersytecie Columbia.

 

 

1958

Dunn's Famous Steak House

   
   Leonard Cohen podejmuje pracę w dziale spedycji "Freedman Company" - firmie odzieżowej należącej do Jego stryjów. Jednocześnie od marca występuje w miejskich klubach, gdzie przy akompaniamencie zespołu jazzowego czyta swoje wiersze.
   W kwietniu daje swój pierwszy profesjonalny występ poetycki w klubie "Dunn's Progressive Jazz Parlour" znajdującym się nad restauracją "Dunn's Famous Steak House" przy Ste - Catherine Street i występuje tu do jesieni.
   W lecie pracuje jako wychowawca na obozie  Camp Miszmar. Jednym z uczestników obozu był Robert Elkin - autystyczny chłopiec, wyjątkowo biegły w arytmetyce, który stał się pierwowzorem Martina Starka z "Ulubionej gry"

 

LC w "Freedman Company"

1959

  
   Leonard Cohen otrzymuje
stypendium Canada Council Arts Scholarship i rozpoczyna pracę nad "Urną z ziemią". We wrześniu odchodzi z "Freedman Company" i jakiś czas utrzymuje się  z pisania recenzji dla radia CBC.
12 listopada razem ze Scottem i Laytonem uczestniczy z wielkim powodzeniem w wieczorze poetyckim w nowojorskiej siedzibie Hebrajskiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej (YMHA).
W grudniu wyjeżdża do Londynu, gdzie  mieszka i pracuje, jak się później okazało, nad roboczą wersją powieści "Ulubiona gra".

 

1960


dom na Hydrze
Dom Leonarda na Hydrze -
w głębi ulicy

   Leonard Cohen po raz pierwszy przyjeżdża na grecką wyspę Hydra. 27 września kupuje  dom na Hydrze, gdzie nieco później zamieszka z Marianne Ihlen i jej synem Axelem. W listopadzie wraca do Montrealu.


Marianne Ihlen
Marianne Ihlen

1961


Od 30 marca do 26 kwietnia Leonard Cohen przebywa w Hawanie. Nie pojechał tam z  przyczyn politycznych, jak sugerują niektórzy biografowie. Była to podróż  śladami F. G. Lorki.
27 maja ukazuje się drugi tomik poezji Leonarda Cohena "Urna z ziemią" (The Spice - Box of Earth), McClelland & Stewart, Toronto 1961).
Pod  koniec maja otrzymuje po raz drugi stypendium Canada Council Arts Scholarship.
W sierpniu  wraca na Hydrę.

 

1962

W marcu wraca do Londynu, gdzie pracuje nad korektą powieści "Ulubiona gra".

1963


Suzanne Verdal

   W Montrealu Leonard Cohen poznaje Suzanne Verdal - tancerkę, i  ten  fakt  był  później  inspiracją  do  napisania słynnej ballady "Zuzanna" ("Suzanne").
   We wrześniu ukazuje się  pierwsza powieść poetycka Leonarda Cohena "Ulubiona gra" (The Favorite Game), Viking Press, New York 1963).
Otrzymuje The CBC Prize.

1964

  

Leonard Cohen otrzymuje "Prix littéraire du Quebec" za "Ulubioną grę".
Ukazuje  się trzeci tom poezji
"Kwiaty dla Hitlera" (Flowers for Hitler), McClelland & Stewart, Toronto 1964).
Uniwersytet Toronto kupuje rękopis "Ulubionej gry" i zaczyna gromadzić utwory Leonarda Cohena.

1965

Premiera filmu: "Szanowni Państwo, ... pan Leonard Cohen" (Ladies And  Gentlemen ... Mr. Leonard Cohen) - Reż. Donald  Brittain i Dan Owen).

1966

 
 
  Ukazuje się druga powieść Leonarda Cohena  "Piękni przegrani" (Beautiful Losers), McClelland  & Stewart, Toronto 1966).
Leonard Cohen przyjmuje posadę dziennikarza tv w montrealskiej CBC.
   W USA wydano 2LP "Kanadyjscy poeci 1" (Canadiens Poets  1) na którym Leonard czyta siedem swoich wierszy: What I'm Doinig Here, You Have The Lovers, Now of Sleeping, Style, Two Went To Sleep, Nothing Has Been Broken, These Heroics.
Ukazuje się czwarty tom poezji
"Pasożyty nieba" (Parasites of Heaven), Mc Clelland & Stewart, Toronto  1966)

  

 

 

 

 
 

Na płycie "W moim życiu" (In My Life) Judy Collins nagrywa dwie piosenki Cohena: Suzanne i Dress Rehearsal Rag

1967

 John Hammond

z Judy Collins i Johnem Hammondem

 

 
 
  30 kwietnia po raz pierwszy występuje jako piosenkarz w  Town Hall w Nowym Jorku na koncercie charytatywnym na rzecz SANE (organizacja domagająca się zaprzestania prób z bronią jądrową) - wykonuje jedną piosenkę - "Zuzannę".
Poznaje Johna Hammonda - dyrektora programowego Columbia Records i podpisuje kontrakt płytowy. 
Leonard Cohen zakłada "Stranger Music"  -  wydawnictwo muzyczne .
16 lipca występuje  na Festiwalu Folkowym w Newport. 
W listopadzie ukazuje się płyta Judy Collins "Dzikie kwiaty" (Wildflowers) z 3. piosenkami Cohena.

 


Trzy piosenki Leonarda to:
Sisters of Mercy, Pristes, 
Hey, That's No Way to Say Goodbye