Leonard Cohen robi sobie
prezent na 80. urodziny.
Nowa płyta "Popular Problems"


fot. Gwen Langford

   13. studyjna płyty kanadyjskiego barda ukaże się 23 września, dwa dni po jego 80. urodzinach. Poprzedni album Cohena pokrył się w Polsce podwójną platyną
 
   Na  "Popular Problems"  znajdzie  się  dziewięć utworów, powstałych we współpracy
i wyprodukowanych przez Patricka Leonarda, który miał swój walny udział w powstaniu wydanego w 2012 roku albumu "Old Ideas". Producent ten zasłynął przede wszystkim jako najbliższy przez lata muzyczny współpracownik Madonny.
Na razie poznaliśmy jedną z piosenek z nowego dzieła Cohena; "Almost Like the Blues" znalazła się w spisie utworów pod numerem drugim. Spośród pozostałych utworów najbardziej zagorzali miłośnicy Cohena mogą znać "Born In Chains", który bard zniewalający prawie od półwiecza grobowo niskim, zachrypniętym głosem wykonywał w 2010 roku, i ewentualnie "My Oh My", którym z kolei rozgrzewał się wtedy podczas prób dźwięku.
   Na razie nic nie wskazuje na to, by Cohen wsparł wydanie "Popular Problems" trasą koncertową - a nawet zapowiedział, że w 2014 roku koncertować nie będzie.
Przypomnijmy, że w 2008 roku powrócił na scenę po 15 latach spędzonych na odosobnieniu w klasztorze zen, nagraniu dwóch płyt i procesowaniu się z byłą przyjaciółką i menedżerką, która zdefraudowała majątek jego życia. Był to powrót w wielkim stylu, o czym mogliśmy okazję przekonać się dwukrotnie w 2008 roku (Wrocław, Warszawa), 2010 roku (Katowice, Warszawa) oraz przed rokiem w Atlas Arenie w Łodzi. Podczas tego ostatniego, fenomenalnego występu, Cohen promował album "Old Ideas", który zebrał entuzjastyczne recenzje. Na najważniejszych rynkach fonograficznych znalazł się na szczycie list sprzedaży (w Stanach i Wielkiej Brytanii - na miejscu drugim). Nie inaczej było w Polsce; płyta bez trudu utrzymywała się na pierwszym miejscu Oficjalnej Listy Sprzedaży i pokryła się podwójną platyną.