Leonard Cohen w Spodku
na jedynym koncercie w Polsce

Marcin Babko

Jeden z największych żyjących mistrzów muzyki pop przyjeżdża 21 marca na koncert do Katowic.
To będzie jedyny występ Leonarda Cohena w tym roku w Polsce.

   Wcześniej grał w naszym kraju tylko trzy razy: na trasie w 1985 roku, wiosną 2007 w studiu radiowej "Trójki", jako gość specjalny koncertu Anjani Thomas i rok później. To mało, zważywszy na to, że jest u nas artystą kultowym. Równie popularne są u nas jego oryginalne piosenki, jak i polskie tłumaczenia nagrywane głównie przez Macieja Zembatego.

   Cohen urodził się w 1934 roku w Montrealu. Karierę artystyczną zaczął jako poeta - nawiązując do tradycji bitników, recytował swoje wiersze przy akompaniamencie zespołu jazzowego. Przede wszystkim jednak pisał. Pierwszą płytę nagrał dopiero w 1967 roku, gdy był już uznanym poetą i prozaikiem. Do dziś nagrał ich kilkanaście. Ostatnia studyjna to "Dear Heather" z 2004 r. Na ten rok artysta planuje jednak nowy, zupełnie premierowy album.

   Przez lata Cohen podróżował po całym świecie. Mieszkał m.in. w Londynie, Nowym Jorku, Nashville, Bombaju, Los Angeles i na greckiej wyspie Hydra. Głośne były jego romanse ze słynnymi piosenkarkami, m.in. Joni Mitchell, Nico oraz Janis Joplin (o tej ostatniej napisał utwór "Chelsea Hotel #2"). Spokój odnalazł w połowie lat 90. w buddyjskim klasztorze zen na górze Mount Baldy pod Los Angeles. Przez pięć lat znany był tam pod imieniem Jikan, co znaczy "Cichy". Po opuszczeniu klasztoru wydał album "Ten New Songs". Płyta odniosła wielki sukces, mimo że Cohen nie promował jej koncertami.

   Pewnie w ogóle nie wybrałby się już w trasę, gdyby nie tarapaty finansowe, w które wpędziła go nieuczciwa menedżerka. Wygrał proces, ale pieniędzy nie odzyskał. Widmo bankructwa zmusiło go w 2008 r. do powrotu na scenę i do pierwszej od 15 lat światowej trasy koncertowej. Był m.in. gwiazdą festiwali Glastonbury i Coachella. Jesienią 2008 r. wystąpił we Wrocławiu i Warszawie.

   W katowickim Spodku Cohen wystąpi 21 marca w ramach trasy Deutsche Bank Invites Leonard Cohen World Tour 2010. Będzie to jedyny tegoroczny występ tego artysty w naszym kraju. Cohenowi towarzyszył będzie dziewięcioosobowy zespół muzyków z całego świata (m.in. hiszpański wirtuoz egzotycznych instrumentów strunowych Javier Mas). Trio wokalne prowadzi Sharon Robinson, współpracująca z Cohenem od wielu lat. To jej kompozycje do jego wierszy złożyły się na bestsellerowy album "Ten New Songs".
Każdy koncert na tej trasie trwa około trzech godzin (w tym jedna przerwa).
Na repertuar składają się największe przeboje i klasyczne utwory artysty, m. in. "Dance Me To The End Of Love", "Suzanne", "Bird On The Wire", "Hallelujah", "First We Take Manhattan", "Everybody Knows", "I'm Your Man", "The Future" i "Waiting For The Miracle".